Projekt Pod čarou 4

Mladým uměním tentokrát ožily prostory Haly Alta 23 na Výstavišti, a to dne 15. ledna od 20 hodin. Projekt Pod čarou je výstavou studentů nepřijatých na vysoké umělecké školy, kteří se znovu hlásí a rádi by svá díla představili nejen profesorům vysokých škol, ale i veřejnosti. Letos se konal již 4. ročník. Vystavovalo na 33 začínajících umělců a umělkyň v zastoupení těchto uměleckých škol:

  • Akademie výtvarných umění v Praze
  • Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
  • Akademie múzických umění v Praze (HAMU, DAMU, FAMU)

Vernisáž byla již tradičně obohacena o bohatý doprovodný program tvořený hudební produkcí, taneční performance a videoprojekcí. Zahrála živá kapela 4 Signs a dále se představili DJs Bonus, Gothaj junior a Shuffle & Revival.

Celý projekt vznikl za účelem podpory a poskytnutí možnosti prezentace mladým umělcům, kteří nebyli přijati v závěrečných kolech přijímacích zkoušek na vysoké umělecké školy. Zakladatelka projektu Bára Pivoňková vysvětluje: “O studiu na těchto školách je stále veliký zájem, a často mohou být závěry přijímacího řízení zavádějící. Tato výstava je mimo konzultací s danými profesory dobrým způsobem, jak prezentovat svou práci v konfrontaci s ostatními.“

Výstava se koná vždy v termínu před následujícím přijímacím řízením, zpravidla v období ledna, a jsou na ni pozváni i profesoři daných ateliérů. Projekt je otevřen všem uměleckým směrům a v tomto roce se podařilo zapojit i HAMU a DAMU, výstava tak byla o mnoho rozmanitější. Výběr vystavovaných prácí nepodléhal žádnými formálními omezeními, k nalezení zde byla malba, fotografie, sochy, instalace zvukové - audiovizuální, filmy atd.


Tisková zpráva (doc) (pdf)
Plakát