KGB vs. VB = dobře naprogramovaný hnětač


22. 5. - 1. 6. 2008, Hala C (Drahobejlova 17a, Praha 9)


Záměrem projektu byla konfrontace ateliéru Nová média 2. Veroniky Bromové (AVU) a ateliéru Kurta Gebauera Socha I. (VŠUP). Jako forma vzájemné konfrontace byla zvolena společná výstava. S nápadem realizace tohoto projektu přišli vedoucí pedagogové obou ateliérů. Dle mínění studentů se nabízel podnětný potenciál ve spojení nových médií se sochařstvím. Dalším podnětem byla společná prezentace "konkurenčních" škol. Na výstavě svá díla představilo celkem 39 umělců. Podtitul výstavy, dobře naprogramovaný hnětač, nezavazoval zúčastněné tvůrce k řešení jednotného zadání, což jim poskytlo neomezenou tvůrčí svobodu.

Výstava neměla kurátory v pravém slova smyslu, spíše koordinátory z řad studentů obou ateliérů (Terezie Honsová za AVU Adam Rybka za VŠUP) a z neziskové organizace Exhibit (Lenka Šindelářová), která projekt zaštítila. Vernisáž výstavy proběhla ve čtvrtek 22. května a byl na ní představen velmi pestrý doprovodný program: punková skupina Papírový panenky, jazzová formace Tajná chuť, skupina VB, DJ Robot; dále byla k vidění netradiční módní show Kolouchův sen.

K vidění byly sochy, obrazy, prostorové a interaktivní instalace, pure data, fotografie, videa, animace a kresby. Výstavu se podařilo zrealizovat podle očekávání. Vernisáž výstavy navštívilo kolem pěti set návštěvníků, bohužel na ní však došlo k znehodnocení klauzurních prací studentů, umístěných v zadní části haly. Několik děl bylo posprejováno, pořezáno či ukradeno. Vše na místě řešila policie. I tímto smutným způsobem se organizátorům akce podařilo nabýt nových zkušeností, které jim naštěstí nevzaly chuť k přípravě a realizaci dalších projektů.


Projekt byl realizován za podpory Nadace Vodafone Česká republika.